logo_geo
eng_logo
საქართველოს მეთაურები 1801 წლიდან დღემდე
- +

14 მაისი. 2017. 17:06


რუსეთის იმპერატორ ალექსანდრე I-ის 1801 წლის 12 სექტემბრის ბრძანებით გაუქმდა საბოლოოდ ქართლ-კახეთის სამეფო და მის ნაცვლად დაარსდა საქართველოს გუბერნია ცენტრით თბილისი. 1810-11 წლებში გაუქმდა იმერეთის სამეფო, თუმცა აფხაზეთის, გურიის, სვანეთისა და სამეგრელოს სამთავროებმა მინიმალური ავტონომია კიდევ კარგა ხანს შეინარჩუნეს. 1840 წლამდე დას. საქართველოში მიმდინარეობდა ადგილობრივი ხელისუფლების ჩამოგდებისა და რუსული მმრთველობის შემოღების პროცესი, რის შემდეგაც 1841 წლის 10 მაისს დაარსდა საქართველო-იმერეთის გუბერნია. ამ დროს ავტონომიურ მთავრობებს კვლავ ინარჩუნებდნენ სამეგრელოს, სვანეთისა და აფხაზეთის სამთავროები. 1847 წლის 28 თებერვალს საქართველო-იმერეთის გუბერნია გაიყო თბილისისა და ქუთაისის გუბერნიებად. უკანასკნელს მოგვიანებით შემოუერთდა სამეგრელო, სვანეთი და სოხუმის ოლქი (აფხაზეთი).საქართველოს მთავარმართებლები და მეფისნაცვლებიივან ლაზარევი  1800 28 დეკემბერი - 1802 8 მაისითამაშემწე  იოანე ბატონიშვილი 1800 28 დეკემბერი - 1801 წ. თებერვალიდავით გიორგის ძე 1801 წ. თებერვალი - 24 მარტიკარლ კნორინგი და პიოტრ კოვალევსკი 1802 წ. 8 მაისი - 1802 11 სექტემბერი პავლე ციციანოვი 11 სექტემბერი 1802 - 8 თებერვალი 1806ივან გუდოვიჩი ივნისი 1806- თებერვალი 1809ალექსანდრ ტორმასოვი თებერვალი 1809 - ივლისი 1811ფილიპო პაულიჩი ივლისი 1811 - თებერვალი 1812ნიკოლაი რტიშჩევი 16 თებერვალი 1812 - 9 აპრილი 1816ალექსი ერმოლოვი  აპრილი 1816 - 3-27 მარტი 1827ივანე პასკევიჩი 28 მარტი 1827 - 12 სექტემბერი 1831გრიგორი როზენი 13 სექტემბერი 1831 - 30 ნოემბერი 1837ევგენი გოლოვინი 30 ნოემბერი 1837 - 25 ოქტომბერი 1842ალექსანდრ ნეიდგარტი 26 ოქტომბერი 1842 - დეკემბერი 1844მიხეილ ვორონცოვი 27 დეკემბერი1844 - 1 მარტი1854ნიკოლაი რეადი  1854 წ. 1 მარტი - 29 ნოემბერი (დროებითი)ნიკოლაი მურავიოვი 29 ნოემბერი 1854 - 22 ივლისი 1856ალექსანდრ ბარიატიანსკი 22 ივლისი 1856 - 6 დეკემბერი 1862მიხეილ ნიკოლოზის ძე რომანოვი 6 დეკემბერი 1862 - 23 ივლისი 1881ალექსანდრ დონდუკოვ-კორსაკოვი 1 იანვარი 1882 - 3 ივნისი 1890სერგეი შერემეტიევი 3 ივნისი 1890 - 6 დეკემბერი 1896გრიგორი გოლიცინი 6 დეკემბერი 1896 - 1 იანვარი 1905ილარიონ ვორონცოვ-დაშკოვი 26 თებერვალი 1905 - 23 აგვისტო 1915ნიკოლაი ნიკოლოზის ძე რომანოვი 23 აგვისტო (5 სექტ) 1915 - 9 (22) მარტი 1917 











































საქართველო - კავკასიის მმართველებიევგენი გეგეჭკორი ნოემბერი 1917-10 თებერვალი 1918ნიკოლოზ (კარლო) ჩხეიძე 10 თებერვალი 1918-22 აპრილი 1918აკაკი ჩხენკელი 22 აპრილი 1918-26 მაისი 1918 



პირველი რესპუბლიკის მთავრობის მეთაურები ნოე რამიშვილი 26 მაისი 1918-24 ივლისი 1918ნოე ჟორდანია 24 ივლისი 1918-25 თებერვალი 1921


კავკასიის საბჭოთა სოციალ-ფედერაციური რესპუბლიკის მმართველები   მასში შედიოდა საქართველო, სომხეთი და აზერბაიჯანი და იურიდიულად არსებობდა 1922 წლის 12 მარტიდან 1936 წლის 5 დეკემბრამდეგრიგორი (სერგო) ორჯონიკიძე თებერვალი 1922 სექტემბერი 1926ივანე (მამია) ორახელაშვილი სექტემბერი 1926 - ივნისი 1929; 11 ნოემბერი 1931 - 17 ოქტომბერი 1932ალექსანდრე კრინიცკი ნოემბერი 1929 - ნოემბერი 1930ბესარიონ ლომინაძე 1930 წლის ნოემბერ-დეკემბერილავრენტი ქართველიშვილი ნოემბერი 1930 - დეკემბერი 1931ლავრენტი ბერია 17 ოქტომბერი 1932 - 23 აპრილი 1937












კომუნისტური საქართველოს მართველები ფილიპე მახარაძე საქართველოს რევოლუციური კომიტეტის (რევკომი) ლიდერი 1921 წ. 16 თებერვალი - 7 ივლისი; საქართველოს კომპარტიის ლიდერი 1921-1923 წლ.კომპარტიის პირველი მდივნებიივანე (მამია) ორახელაშვილი   მარტი  1921 - აპრილი 1922მიხეილ ოკუჯავა აპრილი  1922 - 22 ოქტომბერი 1922ბესარიონ ლომინაძე  25 ოქტომბერი 1922 - აგვისტო 1924მიხეილ  კახიანი აგვისტო 1924 - მაისი 1930ლევან ღოღობერიძე 1930 მაისი - 19 ნოემბერისამსონ (იასონ) მამულია 20 ნოემბერი 1930 - 11 სექტემბერი 1931ლავრენტი ქართველიშვილი 1931 წლის 11 სექტემბერი -14 ნოემბერილავრენტი ბერია  15 იანვარი 1931 - 18 ოქტომბერი 1932; 15 იანვარი 1934 - 31 აგვისტო 1938პეტრე  აღნიაშვილი 18 ოქტომბერი 1932 - 15 იანვარი 1934კანდიდ ჩარკვიანი 31 აგვისტო 1938 - 2 აპრილი 1952აკაკი მგელაძე 2 აპრილი 1952 - 14 აპრილი 1953ალექსანდრე მირცხულავა 1953 წლის 14 აპრილი - 19 სექტემბერივასილ მჟავანაძე 20 სექტემბერი 1953 29 სექტემბერი 1972ედუარდ შევარდნაძე 29 სექტემბერი 1972 - 6 ივლისი 1985ჯუმბერ პატიაშვილი 6 ივლისი 1985 - 14 აპრილი 1989გივი გუმბარიძე 14 აპრილი 1989 - 7 დეკემბერი 1990ავთანდილ მარგიანი 7 დეკემბერი 1990 - 19 თებერვალი 1991ჯემალ მიქელაძე 1991 წლის 20 თებერვალი - 26 აგვისტო


















კომუნისტური საქართველოს მთავრობის მეთაურები1. პოლიკარპე (ბუდუ) მდივანი 7 მარტი 1922 აპრილი 1922
2. სერგო ქავთარაძე აპრილი 1922 იანვარი 1923
3. შალვა ელიავა იანვარი 1923 ივნისი 1927
4. ლავრენტი ქართველიშვილი ივნისი 1927 ივნისი 1929
5. ფილიპე მახარაძე ივნისი 1929 იანვარი 1931
6. ლევან სუხიშვილი იანვარი 1931 22 სექტემბერი 1931
7. გერმან მგალობლიშვილი 22 სექტემბერი 1931 ივნისი 1937
8. ვალერიან ბაქრაძე 9 ივნისი 1937 დეკემბერი 1946; 16 აპრილი 20 სექტემბერი 1953
9. ზაქარე ჩხუბიანიშვილი დეკემბერი 1946 6 აპრილი 1952
10. ზაქარე კეცხოველი 6 აპრილი 1952 16 აპრილი 1953
11. გივი ჯავახიშვილი 21 სექტემბერი 1953 17 დეკემბერი
1975
12. ზურაბ პატარიძე 17 დეკემბერი 1975 5 ივნისი 1982
13. დიმიტრი ქართველიშვილი 2 ივლისი 1982 12 აპრილი 1986
14. ოთარ ჩერქეზია 12 აპრილი 1986 29 მარტი 1989
15. ზურაბ ჩხეიძე 29 მარტი 1989 14 აპრილი 1989
16. ნოდარ ჭითანავა 14 აპრილი 1989 25 ნოემბერი 1990












1991-2013 წლებში ქვეყანაში იყო საპრეზიდენტო მმართველობა. 1918-1921 და 2013 წლის ნოემბრიდან დე-იურე შერეული, ხოლო დე-ფაქტო საპარლამეტო რესპუბლიკა.
დამოუკიდებელი საქართველოს პრეზიდენტები და მეთაურებიზვიად გამსახურდია 14 აპრილი 1991 6 იანვარი 1992 (დე ფაქტო); 31 დეკემბერი 1993 (დე იურე) 
სამხედრო ხუნტა (თ. სიგუა, ჯ. იოსელიანი, თ. კიტოვანი) 6 იავნარი 10 მარტი 1992
ედუარდ შევარდნაძე 10 მარტი 1992 23 ნოემბერი 2003
ნინო ბურჯანაძე 23 ნოემბერი 2003 25 იანვარი 2004; 25 ნოემბერი 2007 20 იანვარი 2008
მიხეილ სააკაშვილი 25 იანვარი 2004 25 ნოემბერი 2007; 20 იანვარი 2008 17 ნოემბერი 2013
გიორგი მარგველაშვილი 17 ნოემბერი 2013 - 







დამოუკიდებელი საქართველოს პრემიერ მინისტრები1. თენგიზ სიგუა15 ნოემბერი 1990 18 აგვისტო 1991; 8 ნოემბერი 1992 5 აგვისტო 19932. მურმან ომანიძე 18 26 აგვისტო 19913. ბესარიონ გუგუშვილი 26 აგვისტო 1991 6 იანვარი 19924. ედუარდ შევარდნაძე 6 20 აგვისტო 19935. ოთარ ფაცაცია 20 აგვისტო 1993 5 ოქტომბერი 19956. ბაკურ გულუა 5 ოქტომბერი დეკემბერი 19957. ზურაბ ჟვანია 17 თებერვალი 2004 3 თებერვალი 20058. გიორგი ბარამიძე 3 17 თებერვალი 20059. ზურაბ ნოღაიდელი 17 თებერვალი 2005 16 ნოემბერი 200710. ლადო გურგენიძე 22 ნოემბერი 2007 1 ნოემბერი 200811. გრიგოლ მგალობლიშვილი 1 ნოემბერი 2008 6 თებერვალი 200912. ნიკა გილაური 6 თებერვალი 2009 30 ივნისი 201213. ივანე მერაბიშვილი 30 ივნისი 2012 21 ოქტომბერი 201214. ბიძინა ივანიშვილი 21 ოქტომბერი 2012 20 ნოემბერი 201315. ირაკლი ღარიბაშვილი 20 ნოემბერი 2013 30 დეკემბერი 201516. გიორგი კვირიკაშვილი 30 დეკემბერი 2015 
17. 

















წყარო:umurgulia82.blogspot.com


 

right_banner
არქივი
right_banner